Społeczna Straż Rybacka jest Persona non gratae

Zaczął się sezon walnych zebrań sprawozdawczych w PZW. Jest to czas rozliczeń zarządów kół z całorocznych poczynań. Jak powinny przebiegać omawiane zebrania, zajrzyjmy do regulaminu:

Regulamin Organizacyjny Koła Polskiego Związku Wędkarskiego

3. 1. Walne zgromadzenie koła

2. Walne zgromadzenia zwołuje zarząd koła. Prawo udziału w nim mają  wszyscy członkowie i członkowie uczestnicy koła, albo - w kołach podzielonych na sekcje - delegaci wybrani, zgodnie z ordynacją wyborczą uchwaloną przez zarząd okręgu, na zebraniach sekcji, w których mają prawo uczestniczyć wszyscy członkowie i członkowie uczestnicy należący do sekcji.

Sprawa jest jasna, przepisy mówią wyraźnie kto może uczestniczyć w walnym zebraniu koła PZW.
Jestem członkiem PZW już trzecia dekadę, uczestniczyłem wielu, wielu, zebraniach, na których wdziałem agresywne zachowania uczestników a czasami bywało tak spokojne że,           aż nudno.

Przy wejściu na salę obrad sprawdza się listę obecności wędkarzy, oraz zapisuje się gości chcących uczestniczyć na zasadzie obserwatora. Gość na zasadzie obserwatora, nie ma prawa zakłócać obrad, zbierać głosu bez pozwolenia-tylko gdy się go o to poprosi, a o głosowaniu już nie wspomnę.

Społeczna Straż Rybacka która od lat uczestniczy w walnych zebraniach kół PZW,
jest częścią naszego wędkarskiego środowiska. Kierując ponad cztery lata SSR naszego powiatu, starałem się uczestniczyć w walnych zebraniach różnych kół PZW i być do dyspozycji wędkarzy. Walne zebranie jest najlepszym miejscem do wysłuchania żalu, zarzutów, skarg wędkarzy wobec SSR. Jako osoba reprezentująca SSR muszę w obecności wędkarzy i zarządu danego koła w którym odbywa się zebranie, odpowiadać na trudne pytana wędkarzy.

Dziś, tj.20.12.2014r., miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawcze Koła Miejskiego PZW w Dzierżoniowie, gdzie zostaliśmy potraktowani jak Persona non grata (łac. - intruz, osoba niepożądana, l.mn. personae non gratae)

Jest to ewenement w naszym powiecie, a nawet w Okręgu PZW Wałbrzych, ja po prostu nie słyszałem o takim traktowaniu SSR. Oczywiście mogę mieć jedynie żal że, nie poinformowano mnie telefonicznie o tej decyzji zarządu koła miejskiego, po prostu pozostał bym w domu, ale to chyba bardziej świadczy o mentalności zarządu.

Pokuszę się o pewną refleksję, zamykanie się danej organizacji w swoim gronie, świadczy o próbie zachowania swojego Status quo (łac.) - termin prawniczy oznaczający obecny, niezmieniony stan rzeczy.

Nadchodzą zmiany których się nie da powstrzymać, i wszelkie takie działania, takiego typu jak dziś, nic nie pomogą. Szanowni Koledzy, działacze z Koła Miejskiego proponuje Wam abyście zaczęli się wsłuchiwać co mają do powiedzenia wędkarze nad wodami naszego powiatu.            Z siedziby waszego koła tego nie usłyszycie, na walnym zebraniu chyba też nie, bo 95% lub więcej wędkarzy nie uczestniczy w Statutowym życiu koła. Tylko proszę nie mówcie że, to jest wina moja lub strażników SSR, bo już taką wersje słyszałem, co więcej na mój temat czytałem.

Nadejdą zmiany, za rok, może za pięć lat, ale nadejdą, np. w ogólno rozumianej cyfryzacji kół PZW. Przykład, w opłatach za członkostwo i wędkowanie, po prostu pieniądze przeleje się przy pomocy komputera z mego konta na bezpośrednie konto okręgu PZW, a okręg potwierdzi moją przynależność i wniesione opłaty wprowadzając automatycznie do swojej bazy danych? Kontrolujący mnie strażnik kliknie w czytnik kodu moją stałą plastikową legitymacje, i będzie wiedział jakie mam opłaty. To nie jest science fiction, ta technologia jest osiągalna już dziś, a dokładnie od kilku lat. Wprowadzona w życie przyniosłaby ogromne oszczędności dla PZW np. oszczędności w opłacaniu skarbników. Wiele by można mówić o potrzebnych zmianach w PZW, ale w kołach są trudności z pozyskaniem moderatorów stron internetowych, po prostu brak chętnych do ich prowadzenia, dlaczego?

Dzisiejsze zachowanie działaczy koła miejskiego uważam za przejaw arogancji wobec mnie i strażników SSR, ale i wędkarzy. Chluby z takiego postępowania dla koła nie będzie, dziś SSR,     a jutro niewygodni wędkarze zostaną z zebrania wyproszeni.

No cóż takie jest życie.

Z wędkarskim pozdrowieniem Wiesław Rykalski.