Śmieci na wodą?

Koledzy wędkarze zacznę już bardzo gorący temat a dokładnie porządek nad naszymi wodami, czy warto sprzątać po innych, którzy wcześniej zajmowali stanowiska nad wodą. Ostatnio bardzo często słychać tak. To ja zamiast na ryby to mam jechać sprzątać staw, aby było czysto a gdzie są Ci z zarządu, którzy biorą kasę za sprzątanie?

Koledzy już wam coś spróbuje wytłumaczyć na temat zarządu i jak to większość mówi kasy, którą płacą za czyn społeczny.

Wędkarze, jest proste wytłumaczenie czy zarząd jest tylko od sprzątania, bo i tak i tak większość czynów, które odbywają się nad wodami jest robione przez kolegów z zarządu, proszę zobaczyć ile przychodzi wędkarzy. A coraz częściej jest słychać na walnych zebraniach, co wy zrobiliście, dla czego tak a nie inaczej''. Czy za pieniądze, które płacimy za czyn można zrobić tak wiele koledzy sami trochę musicie pomyśleć, aby wykosić samą trawę ile trzeba pieniędzy, aby kupić paliwo do kosiarki a trawę nie kosimy tylko raz w roku i też większością robi to osoba, która jest w zarządzie albo chce charytatywnie pomóc na rzecz swojego koła i też mu nikt za to nawet złotówki nie zapłaci?

Co mnie najbardziej denerwuje to wędkarze, którzy podczas czynu nad stawem bardzo często siedzą i wędkują? Koledzy ja rozumiem są osoby starsze, które nie mogą pracować to takich trzeba zwalniać, ale większość osób jest młodych, którzy tylko patrzą i się śmieją z tych, co zaczynają sprzątać, aby staw doprowadzić do porządku.

Dla tego proponuję nie zamykać stawów tylko wprowadzić wewnętrzną uchwałę, która będzie się tyczyć tylko wędkarzy macierzystych kół. A więc jeżeli na danym zbiorniku jest wykonywany czyn społeczny to mogą wędkować tylko osoby, które są przyjezdne lub zwolnione z prac społecznych.

Koledzy prawda jest tylko jedna, każdy wędkarz twierdzi, że to on nie śmieci to, jeżeli tak jest to, kto mi wytłumaczy skąd biorą się worki po zanętach czy pudełka po robakach chyba nie turyści to zostawiają. Trzeba też wziąć to pod uwagę, że nie tylko wędkarze śmiecą, ale tez turyści.Ale niestety zbiorniki podlegają pod, koła PZW i to my musimy dbać o czystość.

Niech każdy wędkarz pozostawi butelkę, pojemniczek po robakach to ile jest już śmieci a do tego jeszcze osoby, które przyjdą tylko posiedzieć zostawią swoje i już się robi małe wysypisko śmieci.

Może kilka słów ile czas potrzebują niektóre rzeczy, aby się rozłożyły dam kilka przykładów:

Plastik:

Największym utrapieniem środowiska naturalnego jest plastik, który rozkłada się 100-1000 lat. Jednorazowe plastikowe reklamówki produkuje się sekundę, natomiast używa średnio przez 25 minut, a rozkładają się do 450 lat (podobnie długo jak papierki od cukierków). W Polsce problem tzw. „jednorazówek" jest bardzo poważny - rocznie jest to ponad 60 tysięcy ton odpadów., Choć wydaje się, że są to niepełne dane, gdyż dziennie  w Polsce wydawanych jest ponad 10 milionów reklamówek, do produkcji, których zużyto prawie 3 tys. Ton ropy naftowej emitując do atmosfery 3 miliony ton, CO2. Butelki plastikowe rozkładają się dwukrotnie dłużej, czyli około 800 lat.

Szkło:

Wyrzucenie szklanej butelki, słoika od musztardy bez jego uprzedniej segregacji może kosztować naturę około 4000 lat - tyle, bowiem rozkłada się szkło, które nie zostanie poddane recyclingowi. Należy jednak pamiętać, że szkło jest materiałem wielokrotnego użytku i może być przetwarzane w nieskończoność.

Metal:

Puszka po konserwie rozkłada się w wilgotnej ziemi około 10 lat. Więcej czasu potrzebują większe przedmioty, g. nadwozie samochodu - około 100 lat. Tyle samo rozkłada się puszka aluminiowa po różnych kosmetykach i napojach. To dużo zważywszy, że w Polsce zużywa się około 400 mln puszek rocznie. Przyczyną jest aluminium, które z uwagi na znacznie mniejszą podatność na korozję rozkłada się wolniej. W przypadku metali szlachetnych (złoto, srebro, rod) teoretycznie rozkład nie występuje.

Koledzy to jest kilka rzeczy, które my, jako wędkarze bardzo często zostawiamy nad wodą, zobacz ile czasu by musiało tam leżeć, aby to samo znikło a z dnia na dzień w sezonie tylko by przyrastała kupa śmieci.

Czy koledzy nie warto zabierać śmieci, które my sami produkujemy do pobliskiego śmietnika?

Wiem nie jeden powie, że nad zbiornikami nie ma kubłów na śmieci. Ale koledzy, aby postawić takie śmietniki to też jest koszt za samą dzierżawę kubła oraz za wywóz odpadów. Czyli znowu kupę pieniędzy odejdzie z naszego koła na wywóz odpadów, a przecież każdy może zabrać swoje odpady i wyrzucić pod domem do swojego pojemnika na odpady.

Dla tego też apeluję nie zostawiajmy odpadów nad naszymi wodami. Dbajmy o przyrodę.

Koledzy musimy się nawzajem nauczyć o sprzątaniu po sobie to nie będziemy mieli wtedy problemu czy znowu będziemy musieli najpierw posprzątać stanowisko a dopiero wędkować.

Większość ludzi nie potrafi zwrócić uwagi koledze, który skończył wędkować o posprzątaniu, bo sobie mówi przecież, co mnie to interesuje, a potem jest problem, bo na następny dzień trzeba tam usiąść i najpierw posprzątać a dopiero sobie spokojnie wędkować.

Koledzy teraz wg nowej Ustawy o Rybactwie Śródlądowym można nałożyć mandat za:   „ Brak utrzymania czystości na stanowisku „.

Chyba nikt by nie chciał się spotkać z PSR czy innymi służbami i tłumaczyć, dla czego jest brudno na naszym miejscu a i tak i tak zostanie ukarany mandatem a dodatkowo zostanie skierowany wniosek do koła.

Tak, więc koledzy apeluje, aby każdy z nas sprzątał po sobie a dodatkowo brał czynny udział w czynach społecznych.

Pozdrawiam.

Radosław Działa