Akcja ,,Telefon”

W dniu 28-05-2011i 29-05-2011 została przeprowadzona kontrola zbiorników wodnych w Powiecie Dzierżoniowskim przez Mobilną Grupę Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Dzierżoniowskiego.

W dniu 28-05-2011r około godziny 5:15 otrzymaliśmy anonimowy telefon od wędkarza, że na zbiorniku w Piławie Dolnej za toram (mały staw) wędkuje wędkarz nieposiadający żadnych dokumentów (uprawnień) do amatorskiego połowu ryb. Szybka nasza interwencja, kilka telefonów po strażników i jedziemy, okazuje się, że na stawie jest sporo wędkarzy i teraz pytanie, który to jest nasz cel, ale, najważniejsze że w oczy wpadł jeden z wędkujących mężczyzn podczas zauważenia Go przez  strażników zaczął szybko zwijać wędki. Strażnicy od razu udali się w jego kierunku i okazało się, że w/w mężczyzna nie posiada dokumentów do amatorskiego połowu ryb, tylko starą kartę wędkarską, która już dawno straciła ważność, co do opłat to szkoda słów, ostatnie opłaty były wniesione 1997 roku.
Na zbiornik wodny została wezwana Policja w celu ukarania w/w wędkarza mandatem karnym w kwocie 200zł.

Następny zbiornik, jaki został sprawdzony, to Owiesno, podczas kontroli kart wędkarskich jeden z wędkujących okazał nam wszystko, co powinien mieć przy sobie wędkarz, ale okazuje się, że w legitymacji wędkarskiej brakuje zdjęcia oraz pieczątki pod zdjęciem. Osoba została wylegitymowana, i został skierowany wniosek do macierzystego koła w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W tym dniu odwiedziliśmy jeszcze zbiornik wodny, w Mościsku okazuje się, że zastaliśmy tylko dwóch wędkujących, jeden wędkarz w porządku drugi zaś po okazaniu karty wędkarskiej okazało się, że ma starą kartę, która straciła ważność. Karta ta została jeszcze wydana przez koło, PZW, dlatego też wędkarz został ukarany przez policję za brak dokumentów, do amatorskiego połowu ryb w kwocie 200zł.

Kolejne zbiorniki, które odwiedziliśmy tego dnia dały potwierdzenie, że większość wędkarzy łapie zgodnie z RAPR i stosuje się do tablic informacyjnych zbiornika.

Kolejny dzień i znów nasza wcześniejsza prośba o telefonach w razie, jeśli zobaczycie, że ktoś łamie RAPR czy tez inne przepisy skutkują. Otrzymaliśmy tym razem telefon, że na zbiorniku wodnym w Niemczy (staw zamkowy) dzieją się rzeczy nie do pomyślenia jeden z wędkujących posiada pięć karpi w siatce drugi zaś też karpie, ale jakie 29 cm, dla przypomnienie karp ma 30 cm, czyżby ktoś koledze wymiar skrócił albo metrówka nie taka jak trzeba, i źle pokazuję? Wobec kolegów wędkarzy, jak ich tak można nazwać zostały skierowane wnioski do macierzystego koła.

Niemcza narazie została wyczyszczona z kłusowników, udajemy się w dalszą podróż po zbiornikach dojeżdżamy do Owiesna, i kto nam wpada w ręce wędkarz, którego już znamy a dokładnie kolega, który jest już w tym felietonie opisany, a dokładnie to ten, co ma wszystko tylko fotografa musi odwiedzić, ale teraz spsocił, tak się spieszył na ryby, że zapomniał podpórek, ale co tam, przecież drzew jest dużo a jak są to, można ułamać z krzewu, drzewka, i już są podpórki. Teraz wobec kolegi wędkarza zostanie skierowany już drugi wniosek o ukaranie do macierzystego koła, wydaje mi się, że sąd koleżeński też będzie wiedział, co z takim kolegom zrobić a tym bardziej, że jest to wędkarz, który wędkuje dopiero 3 tygodnie, czy tak mają wyglądać młodzi wędkarze, którzy zaczynają dopiero te piękne i fascynujące hobby wydaje mi się, że nie.

Z góry chciałbym w imieniu strażników podziękować wędkarzom, którzy przyczynili się do pomocy w ujęciu wędkarzy, którzy łamią przepisy wędkarskie.

Z wędkarskim pozdrowieniem.

Radosław Działa